خرید ام دی اف

خرید ام دی اف

ام دی اف یکی از پرکاربردترین متریال برای مغزی ورق‌ هاست. مثلاً مغزیِ کابینت‌ های ممبران ، های گلاس ، کابینت روکش چوبی و… از متریال MDF ساخته می شود. در ادامه مقاله به خرید ام دی اف می پردازیم.

ام دی اف

ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی  تخته فیبر با چگالی ( دانسیته ، تراکم ) متوسط است که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌ شود و در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌ شود.

تخته فیبر، با هر تراکمی ، از فیبر چوبی ساخته می ‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌ شود (پرس می‌ شوند) تا تخته فیبر به دست آید.

اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف ،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا (high density fibreboard)» نیز وجود دارد که از آن با عنوان «اچ دی اف – HDF» یا «تخته سخت – Hardboard » نیز یاد می ‌شود.

برای ساخت اچ دی اف ، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیش تری مورد نیاز است ، اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می ‌تواند با قیمت خرید ام دی اف بالا تمام شود.

مزایا ام دی اف

اولین مزیتی که کابینت mdf در اختیار ما قرار می دهد این است که نسبت به چوب معمولی یا تخته های چند لایه قیمت خرید ام دی اف بسیار پایین تری دارد و این مسئله مزیت بسیار فوق العاده‌ای است. چرا که باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی مالی می شود.

سطوح کابینت mdf بسیار صاف و بدون هیچ گونه ناهمواری است ، از این رو نه تنها ظاهری زیبا به آشپزخانه ‌ی شما می دهد ، بلکه باعث می شود کار کردن به روی چنین کابینت های سهولت کافی داشته باشد.

صافی سطح و نداشتن نا همواری بر روی آن باعث می شود تا رنگ کردن آن نیز امر آسانی باشد. هم چنین در صورتی که نخواهیم از رنگ استفاده کنیم و بخواهیم روکش استفاده کنیم.

هرچه مغزی ورق دارای جرم حجمی (دانسیته) بیش تری باشد ، متراکم ‌تر، با کیفیت ‌تر و مقاوم‌ تر است. علاوه بر این ‌ها ، اَره خوری بهتری هم دارد . یعنی ورق ‌های با دانسیته‌ ی بالا راحتتر بُرش می ‌خورند و در هنگام برشکاری تکه تکه نمی شوند .

بطور کلی کابینت را می شود هم بر اساس متر طول کابینت و هم متر مربع متریال مصرفی محاسبه کرد. این موضوع به نوع قرارداد و قیمت خرید ام دی اف بستگی دارد.

ام دی اف خام
ام دی اف خام

معایب کابینت ام دی اف

کابینت mdf دو عیب اصلی داره و چندتا عیب فرعی.

مقاومت نسبتا پایین در برابر رطوبت : این کابینت ها در حالت عادی و زمانی که سالم هستند ، مقاومت مناسبی در برابر رطوبت دارند. اما وقتی رویه و روکش آن ها آسیب میبیند و آب به داخل مغزی نفوذ می کند ، کابینت دچار تورم شده و خراب می شود.

دارای بافت نرم :  این ویژگی ناشی از نرم بودن بافت mdf است. نرمی بافت مثل یک شمشیر دو لبه است که هم باعث ایجاد ویژگی های مثبت ، ابزار خوری راحت ،  و هم شامل ویژگی های منفی می شود. ویژگی منفی که این خصیصه را به وجود می آورد ، هرز شدن پیچ ها و ابزار ها در اثر چند بار باز و بسته شدن آن ها است.

این ویژگی های مثبت و منفی ورق های ام دی اف در قیمت خرید ام دی اف تاثیر گذار هستند و باید به آن ها دقت کنید.

تهیه و خرید ام دی اف

تخته فیبر با چگالی پایین ، معمولا «خرده چوب (particle board)» نامیده می ‌شود که ما آن را با نام «نئوپان» می‌ شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌ های کوچکتری نسبت به ذره ‌های چوب ام دی اف ساخته می ‌شود و حتی می‌ توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد.

همین امر نیز باعث می‌ شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف ‌تر نیز باشد. اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف ،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا (high density fibreboard)» نیز وجود دارد.

که از آن با عنوان «اچ دی اف – HDF» یا «تخته سخت – Hardboard » نیز یاد می‌ شود. برای ساخت اچ دی اف ، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیش تری مورد نیاز است.

اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند ، اما تولید آن‌ها می ‌تواند با قیمت ام دی اف بالا تمام شود.

بطور کلی کابینت را می شود هم بر اساس متر طول کابینت و هم متر مربع متریال مصرفی محاسبه کرد. این موضوع به نوع قرارداد و قیمت خرید ام دی اف بستگی دارد.

شما می توانید برای قیمت خرید ام دی اف به سایت فروشگاهی معتبر دکتر چوب مراجعه نمائید. این مجموعه با مشاوره رایگان شما را در زمینه خرید محصولات کمک می کند.

لیست قیمت خرید ام دی اف ، کاتالوگ رنگ ام دی اف ، قیمت ورق هایگلاس و رنگ بندی را از سایت دکتر چوب و مشاوران آن بخواهید.

در مجموعه دکتر چوب خدماتی از جمله طراحی و ساخت ، فروش و نصب کابینت آشپزخانه ، تخت و کمد کودک ، کمد دیواری ، میز تلوزیون ، جا کفشی و … را درکم ترین زمان ، بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به شما عرضه می دارند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *